IWEAR Mosi Reality - A MOSÁSRÓL – 1. RÉSZ

IWEAR Mosi Reality - A MOSÁSRÓL – 1. RÉSZ

1. RÉSZ – PROBLÉMA FELVETÉS

Mostanában úgy is olyan divatosak a reality showk, ezért úgy döntöttem, hogy elindítom az IWEAR Mosi Realityt. Ezekben a részekben beleláthattok az készítői, forgalmazói, és tanácsadói lét berkeibe, és mint mosianyu is betekintést adok a mindennapjainkba.

Most a mosást vesszük elő, a mosianyuk napjaink leggyakrabban beszélt és vitatott témakörét. Az első részt a probléma felvetésének szentelem. A nagyvállalati létben is sok fejlesztési projektet az angolul úgy nevezett „problem statement-tel” kezdjük. Fordítsuk hát ezt ma le a mosik mosására is.

 

1.     Hányszor mosunk egy mosit?

Ha a baba újszülött korától használjuk, hetente háromszor mosunk, és babánk 2 és 3 éves kora közt lesz szobatiszta, akkor gyors fejszámolás után szembesülhetünk vele, hogy a mosikat évente kb. 150 alkalommal kimossuk, szobatisztulásig pedig akár 300-450 alkalommal is. Egy gyerekre. Ha az első babánk szobatisztulása után a második, többedik babára is szeretnénk használni, akkor ezt még szorozzuk tovább. Ugye nincs se nekünk, se a babánknak egy olyan ruhadarabja sem a szekrényben, amit ennyiszer mosnánk, vagy valaha is mostunk volna? Esetleg a nyáladzásra használt tetrák, de azokat sem használjuk napi szinten 3 éves korig. Vagy a konyharuhák, de azokat sem mossuk ilyen gyakran.

Ezzel kijelenthetjük, hogy a mosizással új területre lép(t)ünk, és önmagában már a sok mosás által mind a pelusok, mind a betétek anyagai nagy igénybevételnek vannak kitéve. Sokan mondják, hogy úgy kezelik a mosikat, mint a többi ruhát, de az előbb leírtak miatt én sajnos nem tudok ezzel azonosulni.

 

2.     Mi van a baktériumokkal?

Vannak. Sok helyen olvasom, hogy a pisi steril. Amíg ki nem jön a babából esetleg. Amint kijött már nem steril, hanem elkezdenek szaporodni a bacik és az ammónia. A hozzátáplálós és anyatejes kaki közt óriási különbség van, és meg szoktuk említeni a fogzós, beteg / hasmenéses kakit is. Hogy szaporodnak a bacik? Hatványozottan. Tehát a pisiléstől, vagy kakilástól eltelt második, harmadik napra nem kétszer, vagy háromszor annyi baci lesz a betéten, vagy a peluson, hanem az első napi négyzete, és köbe. Sőt ha az első perctől hatványozzuk, akkor még több. Sok itt a matek, tudom, ezért egyszerűsítsük le annyira, hogy rengeteg baci van. Minél tovább hagyjuk állni, annál jobban elszaporodnak.

Milyen környezet kedvez még a szaporodásuknak? A nedves és a meleg. Ezért ne tároljuk a használt pelusokat és betéteket sosem áztatva, hanem mindig szárazon, jól szellőző helyen. Melegben, nyáron még gyorsabban szaporodnak a bacik, mert nem 19-23 fok van a lakásban, hanem előfordulhat, hogy 30-35-is. Ezért ajánlom ilyenkor, hogy gyakrabban mossunk, és lassítsuk a bacik szaporodásának folyamatát. Nyáron ne mossunk semmiképp csak 3 naponta. Ilyenkor ajánlott naponta esténként akár egy gyors 30 perces mosásra is betenni a mosikat, ami a szennyeződések nagy részét kiőblíti belőle, és nagyban lassítja a bacik sokasodásának folyamatát.

 

3.     Milyen gyakran mossunk?

Régen az a mondás járta, hogy max 3 naponta. Én ezt cáfolom, és szerencsére legtöbb készít(tet)őnél már nem ez szerepel a mosási útmutatókban sem. A bacik túlzott elszaporodását csökkentendő javasolt melegben mindenképp esténként egy gyorsmosást indítani, és utána száraz helyen tárolni a pelusokat a 2 naponta esedékes főmosáshoz.

 

4.     Számít, hogy milyen anyagból vannak a pelusaim és a betéteim?

Igen. Nagyon is. Nem is firtatom ezt tovább itt most, mert ennek külön sorozatot szenteltem, és itt lejjebb is érintem többször a kérdést. Itt most csak annyi, hogy van a pamut, és az összes többi. És van a külön állatfaj, a gyapi.

 

5.     Milyen hőfokon mossunk? 40, 60, vagy netán 90?

Ez a leginkább fejlesztendő terület, itt látom az elmúlt időszak készít(tet)ői, forgalmazói, és tanácsadói kommunikációban a legtöbb terelést, hiányos tájékoztatást, ellentmondást, és változ(tat)ást. A készíttetők honlapján közzé tett mosási infók rendszeresen nem egyeznek a forgalmazók által kiadott infókkal, és legtöbbször végképp nem az anyagok gyártóinak infóival.

Olyan ez, mint a kommunikációs tréningen a sorba állított résztvevők, ahol az első ember fülébe súg egy hosszú mondatot a tréner, és emberről emberre tovább adják súgva, majd a végén nagyot nevetnek, hiszen az utolsó emberhez már csak az infó töredéke jutott el, és az is torzítva. A készíttetők esetenként több féle anyagból rakják össze a termékeket, és gondolom nem akarják túl sok infóval traktálni a vásárlókat, így megkeresik a többé-kevésbé minden anyagra átültethető infókat, és csak egy összefoglalót kommunikálnak. Ezen a ponton már elveszett az infók egy része. Majd jön a forgalmazó, aki megint alakít rajta egy kicsit, hozzáteszi, amit még fontosnak gondol, de ő már biztos nem egyeztet az anyagok eredeti gyártóival. Nem érzi felelősségének, úgy gondolja ez a pelus gyártató feladata, nem tudom. Ezt látom egyik fő oknak, amiért a pelusok sok esetben hamarabb tönkre mennek, és sok használt pelus nem továbbadható állapotban van a piacon. Generikus infókat keres mindenki, ezért minden piaci résztvevő egyszerűsít, és az ellátási láncban elvesznek fontos infók mire a végfelhasználóhoz kerül a termék. Azért azt itt fontos megemlíteni, hogy a készíttetők a legritkább esetben értesítik a forgalmazókat ha változtatnak a mosási útmutatókon, a forgalmazóknak pedig nincs mindig kapacitásuk folyamatosan ellenőrizni, hogy még mindig ugyanaz igaz-e a forgalmazott termékekre, mint volt mikor megrendelték őket a készíttetőktől. Ennyit az infó elfogyásról, és torzításról.

 

Nézzük a fals infókat.

 

Elterjedt korábban az is, hogy csak a PUL anyagokat mossuk 40 fokon, minden másra mehet a 60 fok. Valószínűleg azért terjedt ez el, mert akkoriban még csak ez az egy anyag kívánt nagyobb odafigyelést. Manapság viszont a pamuton kívül szinte minden anyag ilyen.

 

Elvárások vs. Realitás 1.

És itt el is érkeztünk az egyik fő ponthoz, az elvárások manageléséhez. Ha magas strapabírású anyagot szeretnénk, amit nem bánt a tartós 60, vagy a feletti mosás, lehet szárítógépezni, mint pl. a pamut, akkor bizony nem lesz pici mosipopónk. Ha viszont fontos a keskeny terpesz, pici mosipopó, akkor az a betét nem pamutból lesz, hanem valamelyik féle zorbból, bambuszból, kenderből, lyocellből, és vagy ezek kombinációjából. Akkor ott már jobban oda kell figyelni a mosási hőfokra. És e miatt sem lehet úgy kezelni a mosit, mint a többi ruhát.

 

Iparági megfigyelési részletek itthon és külföldön:

Összehasonlítottam a Magyarországon forgalmazott márkák forgalmazóinak mosási útmutatóit, az eredeti készíttetők útmutatóit, és az anyagok gyártóit is. A legtöbb pelenka készít(te)tő ma már csak 40 fokos mosást ajánl. Vannak köztük 40-60 fokos mosást ajánlók is, de ők nem részletezik mikor mosd 40-en, mikor 60-on. Ez így hiányos, és nem elegendő információ. Alig találtam pár készítőt, aki a 60 fokos mosást ajánlaná. Mikor kezdtük a mosizást még sok helyen 60 fokot írtak, és ez nagyon sokat változott az elmúlt pár évben, és folyamatosan ezt kutatom miért. A perkarbi és egyéb kémiai fertőtlenítők használatát a legtöbb készíttető tiltja. Találtam olyan készíttetőt is, akinek semmi mosási útmutató nincs is a honlapján, és nem is küld. Ugyanez a készíttető a garanciális kérdéseknél külön kiemelte, hogy semmi mosásból származó károsodásért nem vállal felelősséget. És ez a márka ma Magyarország egyik legtöbbet reklámozott márkája. Nem csak nála, hanem egyre több helyen látom azt is kiemelten megjelenni, hogy nem vállalnak garanciát a helytelen mosás okán károsodott termékekért. Ezen a ponton, mint forgalmazó fontos kérdéseket vet fel nekem, hogy akkor én vállaljam a garanciát egyedül, mikor én sem kaptam pontos útmutatást, amit tovább adhatnék a vásárlóknak? A másik, hogy ez szavatossági kérdés is, és senkinek nem hiányzik egy fogyasztóvédelmi kivizsgálás. Mondhatnánk, hogy biztos azért ajánl az egyik 40 fokot, a másik meg 40-60-at, vagy 60-at, mert más anyagból készültek a termékeik. De akkor miért van az, hogy két ugyanúgy rPET-ből kínában varrató készíttető közül az egyik 40 fokos mosást ajánl, míg a másik 40-60-at? Sőt, amelyik a 40-et ajánlja még külön ki is emeli, hogy ne moss 40-nél magasabb hőfokon. Egyeztettem több rPET anyagot gyártó céggel, és forgalmazóval is, és mindegyik 40 fokos mosást javasolta. Van magyar forgalmazó, aki mindkettő előbb említett márkát forgalmazza, és bár sokat javított az utóbbi pár hónapban a mosási útmutatókon, még sem tűnt fel neki ez az ellentmondás eddig a 2 márkával kapcsolatban. És ez csak egy példa.

 

Olvasom most, hogy az egyik forgalmazó több év forgalmazás és tanácsadás után most jött rá, hogy mekkora felelőssége van az infókkal, amiket forgalmazóként és tanácsadóként átad(ott).

 

Mikor még csak pár hónapja mosiztunk, és egyre inkább kezdett zavarni a több helyről kapott ellentétes infó, és nem tudtam sokszor mit-hogyan csináljak, és rákérdeztem többször is a mosásra, kb. le lettek söpörve az asztalról a kérdéseim annyival, hogy jó lesz a külsőknek a 40 fok, a betéteknek pedig mehet rendszeresen a 60 fok, és ha így se jó, akkor mehet hozzá még valami fertőtlenítő, mint pl. a Miofresh. Azóta sem hagytam ezt annyiban, és mára sikerült oda eljutni, hogy egyre több forgalmazó próbálja meg frissíteni a készíttetők legfrissebb infóival a leírásait. Ez már szerintem szuper, mert a szőnyeg alá besöprés helyett elkezdtünk nem csak viszonteladói portálokról berendelt pelusokat jó drágán eladni, hanem energiát fektetni a megfelelő infók beszerzésébe is, és fókuszálni arra, hogy ezek jussanak el a fogyasztókhoz.

 

 

Olvasod, és már unod, mert még mindig nem tudod hány fokon mossál?

 

Te még csak max. 10 perce olvasod, én meg több éve kutatom, és ha tudnád én mennyire unom...

 

Nekem is ugyanúgy kell mosizni mindennap a gyerekkel, és minden nap van több tanácsadásom, meg rákérdeznek erre jó páran...

 

 

Az van, hogy nincs erre szindikált kutatás. A pelenka készíttetők nagy része még mindig eredetileg ruhák gyártására tervezett anyagokkal dolgozik, azok pedig sosem lettek tesztelve ekkora igénybevételre. Én legalábbis bárhol keresem, kérdezem senki nem tudott még ilyen tesztet mutatni. Nekem is többször változott a stratégiám azzal kapcsolatban én hogyan mosom a saját mosikat, és azzal kapcsolatban is mit kommunikálok tanácsadásokon, illetve a saját termékeimnél. Forgalmazóként kénytelen vagyok azt kommunikálni, amit az eredeti készítő. Eleinte összegyűjtöttem a legfrissebb infókat mindhárom országból, ahol dolgozom, és az angol nyelvterületekről is, ahol értem a nyelvet. Aztán mikor jobban elmerültem a készítésben láttam, hogy mekkora ellentmondás van az anyagok mosási útmutatói és a végtermékek mosási útmutatói közt, és már nem éreztem magaménak az előbbi stratégiát. Ezért kezdtem a levezetést a két mosás közti tárolással és a baktériumok számávaly, az ammónia lerakódásával, meg a lakás hőfokával. Mert ezek determinálják a mosás hőfokát, és ezt látom a legtöbb mosási útmutatókban is manapság.

Mossál minél gyakrabban, tárolj szárazon, akadályozd meg, lassítsd le köztes mosásokkal a bacik elszaporodását és ez által a pelusok és betétek károsodását. Mossál alapvetően 40 fokon, és amint jele van a problémának moss 60-on. Azt hiányolom ezekből a leírásokból mikor moss mégis 60-on, avagy mik jelek, amik jelzik, hogy szükséges a 60 fokos mosás. Ahol csak 40-et írnak, azzal nem sokat tudok kezdeni. Részben ennek szentelem holnapi írásom, a második részt.

A 90 fok szerintem is túl invazív a legtöbb modern anyagnak, lehet több kárt teszünk vele, mint segítünk. Mielőtt ezzel kezdünk, javaslom inkább ezt a megoldást későbbre tenni, és inkább előzze meg egy gondolkodás milyen anyagokat akarunk is vele kezelni, hogy tároltuk, hogy mostuk eddig, van-e más lehetőségünk a 90 fok előtt. Ezt is olvastam több helyen, hogy amint valaki szagra panaszkodik, rögtön javasolják neki páran a 90 fokot. Picit óvatosabban szerintem ezekkel a javaslatokkal. Mondom, hogy szinte semelyik anyaggyártó nem javasolja sokszor már a 60 fokot sem, nem hogy a 90-et.

 

Elvárások vs. Realitás 3.

Tovább folytatva az elvárások managelését. Lehet 60 fokon mosni rendszeresen. Ezzel és a gyakori mosásokkal a legbiztosabban elkerülhető kémiai fertőtlenítők nélkül az anyagok károsodása és a netán nem rendesen kiöblített vegyszerek miatti pirosodás, irritáció. Így viszont már lehet nem lesz olyan állapotban a mosi a többedik gyerekre legyen az a miénk, vagy másé, hogy használható legyen. Garanciát pedig ne akarjunk intézni nem az előírások szerint használt pelusokkal bármennyire is drágák voltak.

Én ezt látom második oknak, amiért egyre több a használhatatlan állapotú eladó használt mosi. És biztos vagyok benne, hogy mindenki a legjobb tudása szerint mos. Aki csak mosizik imádja a mosit, féltve őrizgeti a pelusokat, hálás nekik, hogy jobbat tesznek babája egészségének, és a környezetnek is.

 

A mai mese vége

Itt szeretném kiemelni, hogy nem véletlenül nem írtam konkrét márkákat, sem készíttetők / forgalmazók nevét. Néhány versenytársammal ellentétben nekem nem célom úgy felemelkedni, hogy másokat járatok le. Annak előnyét viszont kihasználom, hogy állandóan ezzel foglalkozom, és úgy látszik nagyobb mélységekben átlátom a témát, mint sok régi piaci szereplő. Feladatomnak érzem felhívni a figyelmet ezekre a problémákra, megoldást javasolni, és összefogásra buzdítani.

 

Hiszem, hogy mi vagyunk a változás!

 

Előzetes a következő részből:

 

6.     Milyen programra állítsam a mosógépem, meddig tartson egy mosás. Kell-e előmosás, illetve plusz öblítés?

7.     Hogyan szárítsam a mosikat? Használhatok szárítógépet?

8.     Milyen mosószerrel mossak? Folyékony? Por? Milyen márka?

9.     Használhatok mosóparfűmöt?

10.  Hogyan tároljam a nem használt pelusokat? Jót tesz nekik a hosszabb tárolás? Érdemesebb inkább esetleg eladni őket?

 

+1 - Melyik szereplőnek mi a felelőssége? Ahogy én látom.

Készítőként felelősségem megfelelően kommunikálni a vevők és viszonteladók felé a mosási útmutatót, és az anyagok gyártóival erről egyeztetni. Forgalmazóként felelősségem nem csak kérdés nélkül átvenni a készíttetők infóit, és egyszerűen csak lefordítani azokat, még akkor is ha egymással ellentmondásban állnak, hanem vissza is kérdezni, és ahol nem egyértelműek az ajánlásaik, vagy a garanciális kérdés, ott megpróbálni felhívni erre a figyelmüket, és megpróbálni változást elérni. Nem fog egyik pillanatról a másikra menni, és van márka, aminek a forgalmazását én e miatt egyelőre el is engedtem, vagy szüneteltetem, mert nem érzem ezt így korrektnek a vásárlók felé. Tisztázni a forgalmazói megállapodásnál kinek meddig terjed a felelőssége garanciális kérdésekben.

Nagyon veszélyes talaj ez, és részben megértem, hogy mindenki megpróbálja a másikra tolni a felelősséget. Ez így viszont szerintem nem jót tesz a mosizásnak, és ezért én folytatom a szélmalom harcot, hogy változzon a helyzet.

További a témához kapcsolódó tartalmak:

IWEAR Mosi Reality - A mosásról - 2. rész

Korszerű mosi rutin - tárolás, mosás, szárítás 

Tetszik, amit látsz? Szeretnél többet?

Ha érdekelnek újításaink, és ehhez hasonló hasznos tartalmak, akkor iratkozz fel az IWEAR Hírlevélre ITT.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.