
Mélytisztítás
Share
Bolyhoska-féle mélytisztítás – V2 modern kiadás by IWEAR
Az IWEAR MosIskola – Tudásbázis, és a Mosásról készült sorozat további része következik. Itt az idő, hogy egy picit továbbfejlesszük, nemzetközi, gyártói, és forgalmazói kontextusba helyezzük eddigi leghatékonyabbnak vélt mosható pelenka mélytisztítási módszerét, mely eredetileg Bolyhoska oldalán jelent meg. Többeknek szüksége van mélytisztításra, és sokan is ajánlják ezt a módszert.
Röviden a folyamat lényege, hogy különböző (kém)hatású tisztítószerekkel megfelelő sorrendben megtámadjuk a lerakódásokat, és szennyeződéseket. Egyes elemek elhagyhatóak, igény szerintiek.
Mikor alkalmazhatod?
Ha...
- Mosás után is szagosak maradtak a betétek
- Használtan vettél kevésbé jó állapotú mosikat
- Elhagyta a pelust a kisbabád, és el szeretnéd tenni őket a következő gyermekednek
- Miután feladtad a pelust, röviddel az első pisi után már bűzcsóvát húz maga után a Gyerek
- Eladnád a mosikat, és szeretnéd őket jobb állapotban magasabb áron tudni értékesíteni
Milyen gyakran mélytisztítsunk?
Egy korszerű mosási rutinnal elkerülhető a mélytisztítás, vagy nagyon ritkán van rá szükség. Bármennyire is megmenti az elhasználódott pelusokat, és betéteket, mégis egy invazív módszer, és több lépését is tiltják a (mosható pelenka, és pelenkabetét) gyártók, és forgalmazók. Ha mélytisztításra van szükség, akkor mindig érdemes végiggondolni a mosási és tárolási rutint, ezt is kiemelik minden mélytisztításról szóló összefoglalóban. (Olvasd el a sorozat további bejegyzéseit arról mik a korszerű mosási rutin lépései)
Mire érdemes ügyelni, illetve pár tipp mielőtt nekiállsz:
Készülj fel:
Készíts elő minden eszközt, fejben is gondold át. Ázás közben a mosik legyenek elkülönített helyen, legyen a közelben folyóvíz, jól szellőzzön a műveleti helység. Ez a mélytisztítós móka eltarthat akár 1 napig is. Nem szerencsés, ha a gyerek, blöki, cicu berohan, föléhajol, belekever a perkarbis vízbe. Olvasd el a perkarbi, citromsav, és egyebek hátulján lévő utasításokat, pl. ne hajolj fölé, ne szívd be a gőzét. Ne kézzel keverd. Sem lúgos, sem savas cucc nem jó a bőrnek, keress valamit, amivel kevergetheted, használj gumikesztűt. Ha mégis kézre kerül bármi, akkor bő vízzel mosd le. Szembe végképp ne kerüljön egyik sem... Ha több rohangáló gyerek van, akkor megfontolandó inkább éjjel csinálni. Mivel mosógéppel javasolt kiöblíteni az egyes áztatások közt a mosikat, ezért érdemes végiggondolni milyen más mosás van soron a szokásos mosási rutinban, és beletervezni a mélytisztítást.
Az okok – milyen jellegű lerakódások lehetnek?
- Olajos, zsíros eredetű
- Vízkő
- Ammónia
Nincs mikroszkópunk, sem röntgen szemünk, többnyire nem tudjuk pontosan mi áll a fenti okok köszül a háttérben, és legtöbbször egyébként nem is kifejezetten egy a fenti okok közül, hanem ezek kombinációja. Ezért érdemes az összes lépést követni, mert így mindegyik okot megszólítjuk. Fontos viszont a sorrend, mindenképp az első lépéssel kezdjük. Ha a háttérben olajos, zsíros alapú lerakódás áll, akkor mindenképp a mosogatószeres áztatás legyen az első lépés, mert bármilyen más tisztítószer, vagy hőfok nem tud addig hatékonyan dolgozni, míg a olajos szennyeződéseket el nem távolítottuk.
Könnyítsd meg a dolgod:
Minden áztatós lépés után egy 30 perces gyorsmosással kiöblítheted az adott anyagot. Nem kell kézzel. Túl sok meló, több vizet fogyasztasz vele, nem jó a hátadnak / derekadnak, és végképp nem időhatékony. Kádban nem javaslom az áztatást, mert túl sok vizet használ, nehéz hozzáférni, hajolgatni kell, és nagyobb eséllyel fröcskölöd le magad. Jobb vagy egy lavorban, vagy a mosógép áztatóprogramját (ha van ilyen) használva direkben a mosógépben áztatni. Amit csak tudsz csináltass a mosógéppel, így a kézzel öblögetős, dörzsölgetős verzió helyett sokkal gyorsabban is végzel az egész mélytisztítással.
1. Lépés: Mosogatószeres áztatás
Cél: A lerakódott olajok, zsírok feloldása, de a vízköves lerakódásokon is segít.
Mivel: Ne senstitive mosogatószert használj.
Hogyan, meddig: Lavorban kézmeleg (kb. 40 fokos) vízben pár órás áztatás, attól függően mennyi áztatnivalód van 1-2 evőkanál mosogatószerrel. Ennél a lépésnél mehet bele minden (betét, belső, külső, AIO, zsebes, popsitörlő).
Tanácsadásaimon látom, hogy a legtöbb gondot az olajos, zsíros foltok okozzák. Ezek pedig szeretnek egy vékony filmréteget képezni a pelenkabetétek szálain. Ezért könnyebben beletapad minden szennyeződés, lerakódás, mosópor, rontja a nedvszívást. Ebből tud kialakulni mikroszálas anyagoknál az esernyő szitu, mikor lepereg róluk a pisi, mint esernyőről az eső.
Minden további lépést csak ez után érdemes megcsinálni, mert amíg ilyen zsíros réteg borítja a szálakat, addig kb. csak „simogatjuk” a problémát a magas hőfokú mosással, vagy a többi vegyszerrel.
Mitől lehet zsíros szennyeződés: popsikrém, testápoló, mosóparfüm, teafaolaj, öblítő, hozzátáplálós kaki.
Zsíros szennyeződéseken kívül mit lehet még kezelni mosogatószerrel? Vízkőlerakódást, magas szappantartalmú mosószerek okozta vízlepergetést.
2. Lépés: Nátrium-perkarbonátos (perkarbis) áztatás (lúgos fázis)
Cél: A fehérítés, általános tisztítás, részben az ammóniamentesítés, a lerakódások feloldása. Hogy működik a perkarbi? Adott hőfokú víz hatására oxigénné, és mosószódává bomlik, és a felszabaduló oxigén fertőtlenít, és fehérít. Ezért hívják oxigénes fertőtlenítőnek, vagy fehérítőnek. A hőfokról eltérnek a vélemények, 40-60-ig bármi lehet, attól függően, hogy milyen gyorsan akarjuk, hogy lejátszódjon a reakció. Ennél kevesebbnél nem indul be, ennél többnél túl gyors. Szintén pár evőkanál mehet belőle a vízbe. Ez után keverjük fel, illetve az áztatás végéig is érdemes néha megkeverni. Akkor jó ha pezseg. Szintén pár órát áztassuk, majd öblítsük a mosógéppel gyorsprogramon, ahogy fentebb írtam.
Mit áztassunk? A dilemma... Külsőket (és zsebeseket, AIO-kat) is lehet-e áztatni perkarbiban? Gyere, nézzük együtt. A legtöbb mosható pelenkákhoz ajánlott fertőtlenítő adalék (a Miofresh is) 15-30% perkarbi alapú. Ha ezt napi szinten használja valaki, és nem károsodtak még a pelenkái, akkor szerintem meg lehet próbálkozni a perkarbis áztatással is. Bolyhoska attól függően mennyi áztatnivaló van 2-3 evőkanálnyi mennyiségű perkarbi adását javasolja az áztatóvízhez. Bambino Mio 2-3 teáskanálnyit javasol egy mosáshoz adni, aminek ha a 30 %-a is perkarbi, akkor is a napi mosásokhoz kisebb mennyiséget szoktunk adni, mint a B-féle mélytisztításhoz. Ezt a logikát követve meg lehet próbálni kisebb mennyiségű perkarbiba áztatni a külsőket, zsebeseket, és AIO-kat is. Én nem kezdeném rögtön az összessel, hanem csak 1-2 darabbal, főleg ha korábban nem használtál ilyen pelenkamosó adalékot, és nem vagy biztos benne, hogy a te külsőid bírják-e. Több pelusgyártónak vannak mosáshoz adható fertőtlenítő adalékai, megnéztem mind perkarbi alapú. TAED nevű adalék van a legtöbben mellé hogy alacsonyabb hőfokon is működjön.
Itt van amúgy a legnagyobb ellentmondás, mert a legtöbb pelenkagyártó, forgalmazó, és az anyagok gyártói is kiemelik, hogy ne használjunk fehérítőszereket, de csak néhányuk tér ki rá, hogy oxigénest ne. Angol nyelvtterületen nem igazán említik külön az oxigénes fertőtlenítést, a bleech megnevezés elterjedt, de ez egy gyűjtőnév, és jelenthet klóros fehérítést is. Viszont mivel a perkarbi fehérít, ezért a pelenkák színeit fakíthatja, de ez anyag és gyártófüggő.
Felhívás: aki talál a pelusán, vagy betétjén a cimkén oxigénes fertőtlenítést engedő jelzést, az kap tőlem egy 25%-os kupont, mely bármilyen 1 db termékre beváltható a webshopban.
Német nyelvterületen a legtöbben adnak is minden mosáshoz a mosószer mellé valamilyen oxigénes alapú fertőtlenítő adalékot, és a legtöbb forgalmazói, tanácsadói oldalon javasolják is őket. Németországban, és Ausztriában is létezik egy a miénknél egyszerűbb mélytisztítási folyamat, ahol valójában vagy perkarbi alapú oxigénes fertőtlenítő adalékkal, vagy citromsavval / tejsavval áztatnak.
De mi hívta életre még ezeket a szereket, hogy kerültek napi használatba?
A hőfok, az anyagminőség, az olajos lerakódások, és a vízkő. Napi szintű fertőtlenítéshez a 40 fokos mosás önmagában nem elég, szükség van kémiai kiegészítésre, amit ezekkel az oxigénes fertőtlenítőkkel tudunk elérni. 60 fokos mosás önmagában elég a baktériumok nagy részének elpusztításához, bár Németországban sokan a 60 fokos mosás mellé még pluszban is használnak perkarbis adalékot.
3. Lépés: Citromsavas, vagy tejsavas áztatás (savas fázis)
Cél: E lépés célja főként a lerakódott vízkő eltávolítása, de részben az ammóniamentesítésben is segít.
Miután kiöblítettük a perkarbit a mélytisztítandó mosikból, akkor jöhet a citromsavas áztatás. Áztatott mennyiségtől függően 1-2 evőkanál citromsavat teszünk az áztatóvízbe pár órás áztatásra, és ugyanúgy öblítünk, mint a korábbi lépéseknél. A citromsavat érdemes előbb egy pohár meleg vízben elkeverni, és megvárni míg feloldódik. Fontos, hogy a perkarbi jól ki legyen öblítve az áztatott mosikból, mert az lúgos, a citromsav meg ugye savas, és ha nincs kiőblítve, akkor közömbösítik egymást, és így nem lesz hatékony az áztatásunk.
Érdekes, de a savas áztatásra csak kevés gyártó tér ki külön a mosási útmutatóiban. Ha említik is, akkor is inkább az ecet(sav) szokott felmerülni, és nem a citromsav. Rákérdeztem az anyagok beszállítóinál, és a pelenkagyártóknál, és ezt is tiltják. Ausztriában és Németországban viszont több forgalmazó ajánlja, sőt több helyen ki is emelik, hogy a tejsavval áztatás hatékonyabb, és környezetbarátabb.
Ha itt sem vagy biztos benne, hogy a pelusoknak nem ártasz-e inkább ezzel a lépéssel, akkor gondold át, hogy adtál-e már ecetet valaha mosik mosásához? Ha igen, akkor ezzel is lehet egy próbát tenni. Itt is javaslom előbb mindig csak pár pelussal, és betéttel próbálkozni.
4. Lépés: Szódabikarbónás áztatás (opcionális)
Ezt a lépést kifejezetten a szürkülés ellen ajánlják. Ennél a lépésnél is áztatott mennyiségtől függően pár evőkanálnyit adagolunk az áztatóvízhez, majd a szokásos módon öblítjük.
5. Lépés: Mosás
Ha jól kiáztattunk mindent IS, akkor jöhet egy 60 fokos mosás a leghosszabb, legtöbb vizet használó programmal, előmosással, és plusz öblítéssel. E lépés célja a szokásos mosáson kívül az összes vegyszert kiöblíteni a mosikból.
Záróakkord
Ugye, hogy tele van ez a világ is ellentmondásokkal? Engem ez sokszor elbizonytalanít. Ha adnál egy varázspálcát, akkor varázsolnék egy laboros átfogó kutatást a témakörre. De amíg ez nincs, addig össze tudom nektek gyűjteni több országból, gyártói, forgalmazói infókat, és segíteni meglátni az összefüggéseket. Csak nézőpont kérdése ez is, mint a félig üres, félig tele pohár szitu. Ha büdösek a betétek, és a pelusok, akkor valamit tenni kell, nem? Vagy kuka, vagy felgyújtom, vagy csinálok valamit. Ezek a választási lehetőségek vannak. Én hálás vagyok, hogy léteznek ajánlások, és el tudok indulni.
A következő részben egy mélyebb áttekintést kaptok a főbb piaci tiszítószerekről.
Hasznosnak találtad az összefoglalóm, érdekelnek további tartalmak? Iratkozz fel a levelezőlistára itt, hogy elsőként értesülhess róluk.
Kérdésed van, segítségre van szükséged? Még mindig ingyenes a tanácsadásom, keress meg Facebook messengeren, vagy itt az oldalon a chaten.