IWEAR Mosi Reality - A MOSÁSRÓL – 2. RÉSZ – MEGOLDÁSOK

IWEAR Mosi Reality - A MOSÁSRÓL – 2. RÉSZ – MEGOLDÁSOK

IWEAR Mosi Reality - A MOSÁSRÓL – 2. RÉSZ – MEGOLDÁSOK

A tegnapi bejegyzésemmel felrobbantottam a fél mosi közösséget. Jól esnek a kedves visszajelzések tőletek, és nagyon hálás vagyok. Szuper és izgalmas beszélgetések alakultak ki, amikből folyamatosan inspirálódom milyen témákat fogunk itt még átbeszélni.

Most folytassuk a tegnapi részből kimaradt témákkal a mosási összefoglalót.

De mielőtt tovább megyünk, elmesélek nektek egy személyes anekdotát hogy éltem ezt meg a kezdetekkor. Akkoriban napi tizeniksz órát szoptattam, a Gyerek egész nap rajtam lógott. Úgy nézett ki a napom, hogy szoptattam, mosiztam, kanapén ültem szinte egész nap. Aludni is rajtam aludt, nem lehetett letenni, mert sírt. Közben alig 1.5 hónap alatt 50-ről 68-as méretre nőtt, és vele együtt a mosikat is 2 perc alatt kinőtte, és nem győztem elég gyorsan újakat venni. Folyamatosan a magyar, német, osztrák, nemzetközi oldalakat olvasva, új pelusokat rendeltem, és kerestem a tutit. Eleinte egy jegyzettömbbe írtam magamnak a hasznos infókat, így a mosási útmutatókat is. Pár hónap múlva mikor elkezdtem tanácsadni, struktúrálni akartam a jegyzeteimet, hogy jobban átadható formába kerüljenek, és vissza-visszamentem a régen megnézett honlapokra, és mosási útmutatókra. És nem stimmelt. Nem az volt már ott, mint amit korábban lejegyzeteltem. Először azt hittem hülye vagyok, és a kanapézombi szoptatós agyam elhomályosította még a jegyzetelési képességeimet is. De aztán nem hagyott sehogy nyudodni, hogy az még lehetséges, hogy esetleg 1-2 helyen elírtam volna, de az nem valószínű, hogy szinte mindet elrontottam. Úgyhogy itt valami nem stimmel. Így kezdtem. Annyira nyomaszt ez a téma azóta is, hiszen a mosás meghatározza a fertőtlenítést is úgy mond, és a pelenkák és betétek élethosszára is nagy hatással van. Nekem meg mint készítő, forgalmazó és tanácsadó óriási a felelősségem a továbbadott infókkal kapcsolatban. Sokszor érzem magam magányosnak ebben. Ezért kellett közel egy év, hogy egyáltalán el kezdjek merni forgalmazni, és nagyon átgondolom melyik márkát forgalmazom. Több van az asztalomon most is, akikkel hónapok óta nem sikerül megállapodni ezek miatt a témák miatt, és még nem is írtam le nektek mindent. Majd a Mosi Reality többi részében.

 

Node, csapjunk is a levesbe, és sasoljuk a mosással kapcsolatos többi témát közelebbről.

 

Milyen témák vannak a listán, amiről szerintem beszélnünk kell:

1-6-ig itt találod a témaköröket az IWEAR Mosi Reality Mosás – első részben.

7.     Mik a jelek, amikből látni lehet, hogy változtatni kell a mosási rutionon?

8.     Milyen programra állítsam a mosógépem, meddig tartson egy mosás. Kell-e előmosás, illetve plusz öblítés?

9.     Hogyan szárítsam a mosikat? Használhatok szárítógépet?

10.  Milyen mosószerrel mossak? Folyékony? Por? Milyen márka?

11.  Használhatok mosóparfűmöt?

12.  Hogyan tároljam a nem használt pelusokat? Jót tesz nekik a hosszabb tárolás? Érdemesebb inkább esetleg eladni őket?

 

7.     Mik a jelek, amikből látni lehet, hogy változtatni kell a mosási rutionon?

 

Szag:

Az első, és legfőbb jele a szag annak, hogy valami nincs rendben. Bután hangzik, de ha valami büdösebb, az több bacit jelent. A bacikról pedig tegnap kiderült, hogy gyorsan a pelusok és betétek pusztulásához vezethet ha hagyjuk őket túlságosan elszaporodni. Olyanok a bacik, mint a számítógépes játékokban a zombik. Leölöd, kiöblíted a nagy részét a mosással, aztán megint elszaporodnak, és így libikókázol fel-le. Mikor nem jó ha szag marad? Ha akkor érzed, mikor frissen mosva vetted ki a gépből. Vagy feladtad a gyerekre, és alig pisilt bele egyet, de már büdi csíkot húz maga után ahogy kergetőztök a lakásban. Na ilyenkor van az, hogy úgymond túl sok baci maradt benne a mosás után (és túl sok ammónia rakódott le benne), és míg te sóhajtasz egyet, hogy „De jó, megint tiszta lappal kezdek, 2 napig nyugtom van, a bacik még csak most gyülekeznek”. Addig ők már rég túl vannak a gyülekezőn, és már jól el vannak szaporodva.

És most jön az ingoványos rész, mert olyan dolgokat fogok ajánlani, amit ha bevezettek, akkor sok márkánál bukta a garancia, mert szembe mentünk a mosási útmutatóval, és tegnap levezettem, hogy innentől a készíttetők mossák kezeiket, a felelősség is a forgalmazóé, a tanácsadóé, és a tiétek. Azt is leírtam, hogy a legtöbb anyag nem arra lett kifejlesztve, hogy megtartsa színét, funkcióját 200-300 mosásig, és nem is találtam erre korrekt, laborban készült tesztet. Mi vagyunk a teszt a napi használattal... Ezt pedig nehéz összegyűjteni, elemezni, más részt nem objektív, mert mindannyiunknál mások a körülmények.

Szóval büdi maradt a pelus, de mit csinálsz? 3 opciód van:

-       Vagy magasabb hőfokra visszateszed még egy körre,

-       vagy hozzáadsz valami kémiai fertőtlenítőt, pl. Miofresh,

-       vagy mész neki a Bolyhoska-féle mélytisztítással (mosogatószer, perkarbi, citromsav, szódabikarbóna, stb,stb.)

 

Magasabb hőfok: ha eddig 40-en mostad, tedd be 60-ra, és nézzük meg még mindig büdi-e mikor kiveszed a gépből frissen mosva. Ezen a ponton kérlek gondold át milyen gyakran mostad, hány fok van nálatok otthon, és 2 mosás közt hogy tároltad. Ha ezek megfelelőek, akkor hacsak nincs valami „különleges” kaki, vagy fogzós pisi, akkor elégnek kéne lenni a 40 foknak. Mind a 3 átgondolni valóval kapcsolatban adtam tegnap segítséget mi lenne az ideális irány.

Ha eddig 60-on mostad, és a mosógépből kivéve úgy is büdös maradt, akkor ott valami más lerakódás fog a háttérben állni, és szerintem nem a mosási hőfok tovább emelése a megoldás.

Még mindig nem 90 fokra emeléssel kell szerintem orvosolni, hanem inkább javaslom megnézni jó-e a mosópor, és / vagy a mosási program.

 

Milyen jelek vannak még a szagon kívül, amik azt mutatják, hogy változtatni kell a mosási rutinon?

 

Learkódások drasztikus növekedése:

Mikor tisztítod a mosógépet, akkor a dob és az ajtó között levő szilikon tele van szürke valamivel. Ez javarészt anyagmassza. Részben a túl magas hőfok miatt, részben az anyagok sok mosás általi normális elhasználódásának okán az anyagok szálaiból ki-kiválnak részek. Ez keveredik folyékony mosószerrel, öblítővel, vagy ha ezeket nem használod, akkor is összegyűlik vizesen magában ebben a szilikon részben. Ha mosizol, ha nem, ezt a szilikont akkor is érdemes pár hetente kitörölni, mert ahogy ide bemossa, úgy vissza is tudja mosni innen mosás közben a darabkákat, és ezt kerülném. Részben ezért nem javasolt a folyékony mosószer használata, de most a jelekél vagyunk, és arról majd később írok...

Szóval tegyük fel, hogy bevezetted a rutinodba, hogy mondjuk 2-3 hetente takarítod a szilikon részt a dob és az ajtó között, és egyszer csak észre veszed, hogy a szokásosnál több szürke anyagmaradványt tisztítottál ki. Ez a tipikus jele annak, hogy a betéteket túl magas hőfokon mostad, és így válnak ki a szálaikból a darabok, és egyre jobban elvékonyodik az anyaguk. Ilyenkor azt javaslom, hogy mérlegelj, és az elvárásaidat kezeld helyén. Ez a betét ha így folytatod nagy valószínűséggel nem fog több gyereket kiszolgálni. Döntsd el mi a fontosabb neked. Hogy még egy gyereket kiszolgáljon, vagy hogy magasabb hőfokon moshasd. A kettő együtt nem megy. Ha úgy döntesz, hogy megpróbálod az alacsonyabb hőfokos mosást, akkor a tegnap leírtak szerint a 2 mosás közti tárolási rutint, a lakóingatlan hőmérsékletét vedd figyelembe, és naponta iktass be egy gyorsmosast.

 

Érezhetően elvékonyodik a betét a korábbiakhoz képest, netán az anyagán is enyhén átlátni:

Ez az előző eset már eldurvult verziója, itt már komolyabban károsodott a betét anyaga, és ez már valszeg nem visszafordítható. Megoldása és a döntéshozatali folyamat ugyanaz, mint az előző hibánál leírtak.

 

8.     Milyen programra állítsam a mosógépem, meddig tartson egy mosás. Kell-e előmosás, illetve plusz öblítés?

A készít(te)tők és forgalmazók nagy része alig, vagy szinte egyáltalán nem tér ki erre a témára. Ezt tipikusan egy tanácsadáson szokott előkerülni, pedig szintén kiemelten fontos. Lerakódások tudnak keletkezni egy anyagban hosszú távon, és a mosáshoz használt kevés víz, vagy nem elegendő öblítés is tud kárt okozni. Milyen mosást válasszunk? Írtam korábban, hogy javaslom főleg nyáron, vagy magasabb lakáshőfoknál akár naponta a gyorsmosást, aminek célja a főmosásig lassítani a bacik szaporodását. Ez egy 30 perces gyorsmosás lehet olyan hőfokon, amin már hat a mosóporunk. Általában 20-90 fokig használhatóak, bár a mosószereknek is szentelünk külön részt. Főmosásnál olyan programot válasszunk, amelyik a legtöbb vizet használja, és a legtovább tart. Ugye a hőfokban limitáltabb a mozgásterünk, kémiai fertőtlenítés meg egyelőre nincs a terítéken, így maradt a víz a szupererőnek. Kérlek ne a mosik mosásán próbáljunk a vízzel spórolni. Minden más ruhánál ok, de a mosikhoz kell a sok víz sajnos. A főmosásnál érdemes pluszban hozzáadni előmosást, és a főmosás után plusz öblítést is. Az előmosás célja kiöblíteni a szennyeződések nagy részét, a plusz öblítés célja biztosabbra menni, hogy nem maradt semmi mosóporlerakódás az anyagban, ami az anyagkárosodáson túl a baba bőrét is irritálhatja pisivel keveredve. Ha szárazon tároltunk, naponta volt gyorsmosás, nem volt speckó kaki, akkor itt elégnek is kellene lenni a 40 foknak. Mekkora fordulatszámon centrizzek? Vitatott kérdés. Itt Ausztriában és Németországban is a legtöbb helyen akár a 1400-as fordulatot ajánlják. Én is ezt használom. Miért ragadhatott még mindig meg a magyar köztudatban a max. 800-as centrizés? Szerintem már ez is elavult infó. A varrásokat erőlteti meg a magasabb centri különösen olyan betéteknél, amik pl. sok rétegből készülnek. Ott kerülném, mert hamarabb megpattan a varrás, és már el is kezdett elválni a betét felső rétege, majd szépen lassan szét is megy. De amúgy inkább előnye van a magasabb centrinek, hiszen más szempontot nem látok, hogy károsítaná, de így viszont sokkal gyorsabban száradnak a mosik, ergo kevesebb kell belőlük, ergo kisebb készletet kell forgatni, kevesebb helyet fogalnak a szárítón, és így olcsóbbra jövünk ki.

Pattanok, napok óta alig alszom, mára ennyi fért bele, holnap folyt-köv a többi résszel. Nyugodtan bombázzatok tovább a kérdésekkel, és még egyszer szeretném megköszönni, és hálámat kifejezni a sok bíztatásért, és kedves szóért.

További a témához kapcsolódó tartalmak:

IWEAR Mosi Reality - A mosásról - 1. rész

Korszerű mosi rutin - tárolás, mosás, szárítás 

Tetszik, amit látsz? Szeretnél többet?

Ha érdekelnek újításaink, és ehhez hasonló hasznos tartalmak, akkor iratkozz fel az IWEAR Hírlevélre ITT.

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.